Genellikle ikinci ev olarak kabul edilen arabaların sahip olduğu özellikler, sürücülerin çoğu zaman hayatını kolaylaştırır. Çağımızın en büyük ihtiyaçlarından biri olan iletişimi sağlayan elektronik cihazlar, uzun bir süredir aracımızdaki multimedya olanaklarını da artırıyor. Sürüş sırasında bir yandan da eğlenceli zaman geçirmek isteyenlerin en yaygın kullandığı özellik ise radyo yayınları olarak biliniyor. Kaliteli radyo yayınına ulaşabilmede en önemli ürünlerin başında ise araç antenleri geliyor.


Araç Antenleri hakkında detaylı bilgi ve fiyatlar için lütfen bizimle iletişime geçin !

0538 363 49 13 | 0541 363 49 13

ŞİMDİ ARAYIN | WHATSAPP DESTEK


Radyo Anteni Neden Önemlidir?

Otomobillerdeki radyoların iyi standartlarda yayın alabilmesi için araç antenlerinin kaliteli olması gerekiyor. Radyo dışında, yön bulmakta son derece faydalı navigasyon sistemleri için kullanılan GPS antenleri ile otobüs, kamyon, karavan gibi daha büyük boyuttaki araçlarda kullanılan araç uydu antenleri ve UHF/VHF antenler de bu noktada devreye giriyor. Çünkü bunu sağlayabilen tüm elektronik cihazlar haberleşmeyi sağlamak amaçlı sinyaller kullanıyor. Bu sinyallerin yakalanması için de farklı modellerde antenlere ihtiyaç duyuluyor. FM bandından ulusal yayın yapan radyo kanalları genellikle 88 Mhz ile 108 Mhz aralığındaki frekanslarda karasal yayın yaparlar ve araç radyo anteni bu yayınların sinyallerini yakalayıp sevdiğimiz radyo programları ile şarkıları dinlememizi sağlar. Araçlarda standart halini almış bu modüller araç antenleri olarak da bilinir. Antenler ön ya da arka cam içerisine dahili olarak veya tavanda aracın estetik yapısına uygun olarak kullanılır. Çamurluk üzerinde bulunan modeller ise teleskopik olarak gizlenebilir. Araç tavanlarında bulunan ve şekilleri nedeniyle köpek balığı anten veya balina anten olarak adlandırılan araç anteni modelleri yaygındır.

Araç Uydu Antenleri ile Konum Bulmak Çok Kolay

Navigasyon sistemlerinin yaygınlaşması ve araçların multimedya sistemlerine eklenmesiyle birlikte bir diğer araç içi anten ihtiyacı da GPS’ler için doğmuştur. GPS sistemleri uydulardan aldığı sinyaller sayesinde, dünya üzerindeki anlık konumunuzu belirler. GPS anteni dünyanın çevresinde dönen yirmiden fazla uydu arasından sinyallerini alabildiği en az üçünden veriler alır. Böylece enlem ve boylam olarak bulunduğunuz konumun koordinatlarını belirler. Sisteminde, dünya üzerinde varsayılan kuzey ve güney yarım küredeki enlemlerle doğu ve batı boylamlarının yakınlığı hesaplanarak koordinatlar verilir. Navigasyon haritalarında bu koordinat bilgilerine göre bulunduğunuz konum belirtilir.

Araç Televizyon Anteni ile Kesintisiz Yayın

Özellikle şehirler arası otobüsler ve karavan türü araçlarda televizyon yayınlarını uydu üzerinden alabilmek için araç televizyon anteni oldukça işe yarar. Bu antenler, uydularla eş zamanlı hareket ederek sinyalizasyonu takip edebilir, kesintisiz yayın sağlayabilirler. Aracınızdayken kesintisiz televizyon yayını alabilmeniz için uyduyla anten arasına herhangi bir cisim girmemelidir. Ayrıca bu antenler, kötü hava koşullarında sağlıklı çalışmayabilir. Araç üstü anten olarak çalışan uydu antenlerinin verimli çalışabilmesi için araçların tavan kısımlarına monte edilmeleri gerekir.

UHF/VHF Antenleri ile Yüksek Frekanslarda Televizyon Yayını

VHF kısaltması çok yüksek frekans, UHF ise ultra yüksek frekans anlamına gelir. Karasal yayın yapan televizyon yayınlarını sağlayan araç TV antenleri ve dijital yayınları UHF ile dağıtan karasal vericiler sayesinde, televizyon kanalları araç içinde izlenebilir. Türkiye’de karasal yayınlar oldukça azalmış olsa da yeni teknolojiler sayesinde UHF ve VHF sinyalleriyle DVB-T2 yayınlar yapılabilir ve UHF ile VHF antenler yoluyla karasal yayınlar kesintisiz olarak izlenebilir. Karasal araç anten fiyatları, kullanılan teknolojinin maliyeti daha az olduğundan uydu anten fiyatlarına göre daha ekonomiktir. Arabanızda veya daha büyük boyutlardaki aracınızda teknolojinin sunduğu bütün iletişim imkanlarından yararlanmak ve yüksek kalitede radyo ve televizyon yayını almak sürüş deneyiminizi daha da eğlenceli hâle getirir. Öyleyse oto anten modelleri arasından hemen seçiminizi yapın ve yolculuklarınıza keyif katın.